Niečo o histórii

Aj keď to možno znie neuveriteľne, starovekí ľudia nebehali po svete s metrovými nechtami len preto, že by nemali naše dnešné vymoženosti. Manikúra ako taká je už stará takmer 4 000 rokov. Kedysi si ju panstvo v južnej Babylónii robilo pomocou zlatých nástrojov. Čo sa týka laku na nechty, v Číne okolo roku 3 000 pred Kristom určovala farba laku sociálne postavenie. Podľa pravidiel dynastie Ming sa nechty cisárov farbili načierno a načerveno. Aj Egypťania si farbili nechty načerveno, aby ukázali, že patria k najvyššej vrstve. Kleopatra vraj nosila tmavočervené nechty, zatiaľ čo kráľovná Nefertiti ich mala sýtočervené. Pestrofarebná úprava nechtov držala aj mužov. Vojenskí vodcovia v starovekom Egypte a Ríme si pred bitkou nafarbili nechty aj ústa rovnakou farbou.

Koho by napadlo označiť pravek ako počiatočný bod v manikúre. Pračlovek,ktorý využíval mušle a kamene ako nástroje alebo pomôcky pre prípravu jedla, skúšal týmito nástrojmi aj také potreby ako tvarovanie nechtov na rukách alebo vyhladzovanie stvrdnutej kože na nohách. Nadmerná rohovina na pätách, zádery na kožtičkách alebo opilovanie nechtov bolo aj pre vtedajšieho človeka potrebou a hoci sa všetky tieto úkony vykonávali skôr účelne než pre krásu, môžeme ich označiť za prapredchodcov dnešnej manikúry. Existenciu týchto „pranástrojov“ manikúry môžu archeológovia podložiť nálezmi zo severného Turecka. V dobe kamennej naviac ľudia servírovali čerstvo zabitú zver len so zvláštne upravenými rukami. Takýto princíp dnes známej a modernej technológie P.Shine, spočívajúci v zaleštení výživy do nechtovej doštičky, má svoje korene práve v tejto pradávnej dobe.

Jednalo sa totiž o výživnú zmes, ktorá sa pomocou leštičky alebo iného aplikátora vpracovala do prírodného nechtu. Takýto spôsob výživy by sme mohli nazvať aj priamym predchodcom laku na nechty, ktorý sa objavil po pár rokoch. Druhá polovica 20. storočia so sebou priniesla manikúry v takej podobe, ktorá je nám dobre známa. Konečne si prišli na svoje aj dámy, ktoré túžili po nekonečne dlhých nechtoch, ale mali problémy si vypestovať svoje vlastné v takej kvalite, aby vydržali bežnú dennú záťaž. Začal totiž rozvoj oboru nechtovej modeláže. Ako prvé sa na trhu objavili nechty acrylové, za ktoré môže dnešný nechtový priemysel ďakovať jednému dentistovi, ktorý sa snažil acrylovými dentálnymi prípravkami zamaskovať ohryzené nechty svojej ženy. Kvôli nepríjemnému zápachu, ktorý sprevádzal acrylové nechty, bolo potrebné nájsť inú alternatívu, ktorou sa nakoniec stal UV gél. Ten je známy vo svojej prvotnej podobe od osemdesiatych rokov. Keďže pôvodná kvalita materiálu nesplnila požiadavky profesionálov a ani klientov, bol veľmi skoro znova stiahnutý z trhu. Vrátil sa až o desať rokov neskôr v zložení podobnom tomu dnešnému. Gélové a acrylové materiály sa o trh a priazeň delia takmer rovnocenne, ponúkajú niekoľko variantov úpravy alebo opravy nechtov. Vedľa štandardnej technológie predĺženia nechtov tipom vyvinuli firmy aj veľmi zaujímavý spôsob predĺženia nechtov šablónovou technikou, ktorý sa po prvýkrát objavil u acrylových nechtov.

„Pralaky“ na nechty v dnešnom zložení určite neexistovali, ale sú zachované známky o tom, že sa na zafarbenie nechtov používalo prírodné hnedočervené farbivo - henna. Tento spôsob okrasy (alebo aj odlišovania) má určite svoje korene omnoho skorej ako v starovekom Egypte, kde bolo takéto zveľaďovanie rúk časté, napríklad kráľovná Kleopatra používala hennu, aby docielila svoje terakotové nechty. Prvý lak v takej podobe, akej ho poznáme dnes, bol predstavený v roku 1917 a mal dodnes veľmi obľúbenú ružovú farbu. O tri roky neskôr sa dali laky na nechty bežne kúpiť v drogériách alebo aj lekárňach na celom svete. Najobľúbenejším odtieňom vôbec boli tie červené a tento trend trvá mnoho rokov. Je známe, že táto farba bude vždy vyžarovať ženskosť a veľa energie. Od tridsiatych rokov minulého storočia sa aj farebný lak začína kombinovať s podkladovou bázou, ktorá bola vyvinutá pre ochranu nechtu pred zafarbením farebnými lakmi. Vývoj trendov farebných lakov bol veľmi pestrý a či to bola fi alová farba, ktorá dominovala v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, alebo obľúbené francúzske lakovanie, ktoré v tej dobe vzniklo, bolo v histórii naozaj z čoho vyberať. S francúzskym lakovaním, dnes už známym ako francúzska manikúra prišla ako prvá na trh značka nechtovej kozmetiky Jessica, ktorá ju predstavila svetu v 70-tych rokoch minulého storočia. Tentokrát sa nazývala európskou úpravou nechtov a je to ten istý typ lakovania, ktorý dnes poznáme v mnohých farebných variantoch. Na začiatku dvadsiateho prvého storočia kráča obor nechtovej modeláže a manikúry veľmi pôvabnými a dlhými krokmi vpred. V modernej dobe ponúka odvetvie skrášľovania ruky nespočetné množstvo variantov ošetrenia a sú uvádzané stále ďalšie a ďalšie, ktoré obohacujú náš krásny odbor a dávajú nám obrovské možnosti, ako vyhovieť všetkým zákazníkom.